Seo Dersleri
Seo Dersleri

Alexa nedir , Ne işe yarar

Yazar: Ahmet Kadakal Tarih: 09:12 Kategori: , Yorum: Yorum Yap
Alexa nedir , Ne işe yarar
Alexa Amazon‘a ait bir site sayacıdır..Bu sayaç hitleri farklı bir sıralama da gösteren ve bugün Google’ın kaideye aldığı sayılır sayaç sitelerinden biridir..
Alexa’nın mantığına kısaca gelirsek..Tüm dünya üzerinde kurulu siteleri numerik olarak bir sıralamaya alır..En çok girilenden en az giriline doğru bir aritmedik sıralamadır..
Bu sıralama sitenize giren kişilerin sayısına göre sıralanır ve bu sıralamaya herhangi bir müdahale söz konusu değildir..Traffic Rank(Trafik Değeriniz)
Sitenizle ilgili sıralamaları ve sitenize ait grafikleri görmenizi sağlar..Ve yukardaki resimdeki sayfadır..
Eğer sayfanız ilk 100 bine girerse Yesterday(Dün)’e ait bilgileri de görebilirsiniz..Eğer girmiyorsa 7 günlük,aylık,3 aylık ve 6 haftalık sıralamanızı görürsünüz..
Fakat bu dün dediği bizim tarihimize göre 3 gün öncenin bilgileridir..Zaten grafiğe bakarsanız tarihi 3 gün öncesinindir..Güncellemesi oldukça geç sürüyor..
Contact İnfo (İletişim Bilgileri)
Site sahibiyle ilgili bilgiler,mail adresi,eğer büyük bir şirketseniz sitenizin satış-reklam vs gibi departmanlarının ulaşım linklerini koyabiliyorsunuz..Bunu http://www.alexa.com/edit/index/siteadiniz.com gibi bir sayfaya girip oradan sitenizi doğrulayıp bilgileri düzeltebiliyorsunuz..
Reviews (Sitenizle ilgili ziyaretçilerin görüşleri)
Sitenizle ilgili isteyen kişi yorum yapabilir ve oy verebilir siteniz hakkında.
Related Links (İlgili Linkler)
Bunu da tam olarak bilmiyorum ama sanırsam dmoz’da siteniz hangi kategoride kayıtlıysa o siteleri gösteriyor..
Keywords (Anahtar Kelimeler)
Sitenize arama motorları üzerinden en çok hangi kelimede hit geldiyse o kelimeyi gösteriyor..
Clickstream (Gelen Hit Kaynakları)
Sitenize hangi site üzerinden daha çok hit geldiyse onu gösteriyor..
Demographic (Ziyaretçileriniz Hakkında)
Değerler biraz sallamasyon olsada sitenize giren kullanıcıların yaş,eğitim,cinsiyet,girdiği lokasyon gibi değerleri gösteriyor..Tabi bunu anlamak için çok fazla hitli bir siteniz olması gerekli ve alexanın bu değerleri ölçmesi gerekir..Bunlar normal sitelerde görünmez..
Gelelim alexayla ilgili diğer bilgilere:
Alexada sıralamanız 3 ayın ortalama değeri alınır..Yani 90 gün boyunca hangi ortalama değeri aldıysanız o değeri alırsınız..Birinci ay 30 bin ikinci ay 40 bin 3 ay da 50 bin aldıysanız 3 ayın sonunda sitenizin sıralaması 40 bin olacaktır..
Eğer sitenize alexa trafik bilgilerinizi eklemek ve bazı bilgilere göre sitenizin daha çabuk sıralanmasını sağlamanız için bu sayfadan sitenize özel sayac kodu alıp sitenize koyabilirsiniz.
Alexa’nın doğru tahmin yapabilmesi ve sıralama da düzgün sonuçlar verebilmesi için kendine ait bir toolbarı bulunmaktadır..Bu toolbarla girdiğiniz sitelerde alexa daha mantıklı ve hızlı güncellemelere sahip olup yüksek sıralamalara getirmektedir..Genellikle webmaster sitelerinin bu kadar yüksek alexaya sahip olmasının asıl nedeni budur..Aslında çok fazla hiti olmasa da toolbar kullanıldığı için diğer hitli sitelerden yüksek bir sıralamaya sahiptir.
Toolbar için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Aslında önemli bir özelliktir..Nedeni ise 3 ay ömrü olan bir site (3 ay kolay kolay illegal(blackhat) mantıklı siteler dayanamaz) google gözünde oldukça değerlidir..Ve sanırsam bu yüzden google kendi sistemi olan pagerank’ın işe yaramadığını anladı ki alexa’yı da kullanmaya başladı..
Yani bir çeşit pagerank sistemini bitiren bir site diyebilirim :) Mesala anarschi.com’u günde 3 bin kişi giriyor..Fakat diğer bir foruma günde 1k kişi giriyordu..Ben 100 k’dayken o 25k sıralamaya sahipti..Nedeni ise giren kullanıcıların toolbar kullanmasından kaynaklanıyordu :)

Örneğin bir webmaster sitesine sitenizle ilgili bir konu açın ve 3 gün sonra istatiğinize bakın nasıl fırlıyor :)
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus Pinterest Tumblr

Bu yazıya yapılan yorumlar:

Seo Dersleri , Seo Nasıl Yapılır , Arama Motoru Optimizasyonu
Yapım © 2013 Tüm Hakları Saklıdır - hd film izle - film izle 4k film izle ultra hd film izle - hd film izle